Making policies work
Sort by team

Our people

Marleen Ackermans

Head of Human Resources

    Teams:
  • Corporate Services
  • Management Team

Pamella Ahairwe

Junior Policy Officer Trade, Investment and Finance

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation
  • Trade, Investment and Finance

Zakaria Amar

Programme Associate

    Teams:
  • Programme Associates

Philomena Apiko

Policy Officer African Institutions Programme

    Teams:
  • African Institutions

Nadia Ashraf

Research Assistant

    Teams:
  • Learning and Quality Support
  • Private Sector Engagement

Claudia Backes

Information Officer Publications

    Teams:
  • Communications

Alexandra Beijers

Senior Executive Assistant Sustainable Food Systems | Economic Transformation and Trade Programme

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation
  • Sustainable Food Systems

San Bilal

Head of Programme Trade, Investment and Finance | Economic and Agricultural Transformation Programme

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation
  • Management Team
  • Trade, Investment and Finance

Susan Bingi

Programme Associate

    Teams:
  • Sustainable Food Systems
  • Programme Associates

Amanda Bisong

Policy Officer

    Teams:
  • Migration

Paulina Bizzotto Molina

Policy Officer Sustainable Food Systems | Economic and Agricultural Transformation Programme

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation
  • Sustainable Food Systems

Clarisse Blancher

Intern Sustainable Food Systems | Economic and Agriculture Transformation".

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation

Tilly Bogataj-De Coninck

Senior Executive Assistant

    Teams:
  • Corporate Services

Jean Bossuyt

Senior Adviser Strategy

    Teams:
  • African Institutions
  • European External Affairs

Maria Brozou

European Think Tanks Group (ETTG) Assistant

    Teams:
  • European External Affairs

Bruce Byiers

Head of Regional Integration | Economic and Agricultural Transformation Programme

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation
  • Regional Integration

Noemi Cascone

Junior Policy Officer Migration Programme

    Teams:
  • Migration

Yaseena Chiu-van 't Hoff

Information Officer Publications – Art Direction and Design

    Teams:
  • Communications

Cecilia D'Alessandro

Junior Policy Officer Sustainable Food Systems | Economic and Agricultural Transformation Programme

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation

Frauke de Weijer

Programme Associate

    Teams:
  • Security and Resilience
  • Programme Associates

Koen Dekeyser

Junior Policy Officer Sustainable Food Systems | Economic and Agricultural Transformation Programme

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation
  • Sustainable Food Systems

Matthias Deneckere

Policy Officer Security and Resilience Programme

    Teams:
  • Security and Resilience

Sophie Desmidt

Policy Officer Security and Resilience Programme

    Teams:
  • Security and Resilience

Mariella Di Ciommo

Policy Officer European External Affairs Programme

    Teams:
  • European External Affairs

Jacquie Dias

Information Officer Dissemination and Information Support

    Teams:
  • Communications

Fernanda Faria

Programme Associate

    Teams:
  • Programme Associates

Tobias Flessenkemper

Programme Associate

    Teams:
  • Security and Resilience
  • Programme Associates

Karen Gielen

Corporate Officer Human Resources

    Teams:
  • Corporate Services

Floor Hameleers

Corporate Officer Administration

    Teams:
  • Corporate Services

Volker Hauck

Head of Programme Security and Resilience

    Teams:
  • Security and Resilience

Alisa Herrero Cangas

Programme Associate

    Teams:
  • Programme Associates

Klaus Hoefsloot

Senior Corporate Officer ICT

    Teams:
  • Corporate Services

Len Ishmael

Programme Associate

    Teams:
  • Programme Associates

Alexei Jones

Senior Policy Officer European External Affairs Programme

    Teams:
  • European External Affairs

Poorva Karkare

Policy Officer

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation

Walter Kennes

Programme Associate

    Teams:
  • Programme Associates

Asnath Kersten

Corporate Officer Operations

    Teams:
  • Corporate Services

Hanne Knaepen

Policy Officer Sustainable Food Systems | Economic and Agricultural Transformation Programme

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation
  • Sustainable Food Systems

Anna Knoll

Head of Migration Programme

    Teams:
  • Migration

Tony Land

Programme Associate

    Teams:
  • Programme Associates

Geert Laporte

Deputy Director

    Teams:
  • Institutional Relations and Partnerships
  • Management Team
  • Theme Conveners

Roland Lemmens

Head of Finance and Operations

    Teams:
  • Corporate Services
  • Management Team

Dan Lui

Programme Associate

    Teams:
  • Programme Associates

James Mackie

Head of Learning and Quality Support

    Teams:
  • European External Affairs
  • Learning and Quality Support
  • Management Team
  • Theme Conveners

Vera Mazzara

ETTG Coordinator

    Teams:
  • European External Affairs
  • Security and Resilience

Alfonso Medinilla

Policy Officer Economic and Agricultural Transformation Programme and European External Affairs Programme

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation
  • European External Affairs

Sabine Mertens

Corporate Officer Institutional Relations and Partnerships

    Teams:
  • Institutional Relations and Partnerships

Carl Michiels

Director

    Teams:
  • Management Team

Luckystar Miyandazi

Policy Officer African Institutions Programme

    Teams:
  • African Institutions

Linda Monfrance

Corporate Assistant Office Support

    Teams:
  • Corporate Services

Virginia Mucchi

Head of Communications

    Teams:
  • Communications
  • Management Team

Ashley Neat

Research Assistant

    Teams:
  • Security and Resilience

Joyce Olders

Executive Assistant Security and Resilience Programme and African Institutions Programme

    Teams:
  • African Institutions
  • Security and Resilience

Carlotta Maria Paschetto

Executive Assistant

    Teams:
  • Corporate Services

Inna Perova

Executive Assistant Economic and Agricultural Transformation Programme

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation

Valeria Pintus

Communications Officer

    Teams:
  • Communications

Annette Powell

Executive Assistant European External Affairs Programme and Migration Programme

    Teams:
  • European External Affairs

Francesco Rampa

Head of Programme Sustainable Food Systems | Economic and Agricultural Transformation Programme

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation
  • Sustainable Food Systems

Martin Ronceray

Junior Policy Officer Learning and Quality Support

    Teams:
  • Learning and Quality Support

Claudia Rosano

Fundraising Officer

    Teams:
  • Institutional Relations and Partnerships

Ghita Salvino

Corporate Officer Travel and Events

    Teams:
  • Corporate Services

Pamphile Sebahara

Programme Associate

    Teams:
  • Programme Associates

Andrew Sherriff

Head of Programme European External Affairs

    Teams:
  • European External Affairs

Eunike Spierings

Policy Officer Learning and Quality Support

    Teams:
  • Learning and Quality Support

Lidet Tadesse Shiferaw

Policy Officer Security and Resilience Programme

    Teams:
  • Security and Resilience

Philippe Tans

Corporate Officer Finance

    Teams:
  • Corporate Services

Chloe Teevan

Policy Officer European External Affairs Programme

    Teams:
  • European External Affairs

Nina Thijssen

Communications Officer

    Teams:
  • Communications
  • Learning and Quality Support

Fabien Tondel

Policy Officer Sustainable Food Systems | Economic and Agricultural Transformation Programme

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation
  • Sustainable Food Systems

Peter van 't Wout

Corporate Officer Finance

    Teams:
  • Corporate Services

Kathleen van Hove

Senior Policy Officer Economic and Agricultural Transformation Programme

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation
  • Regional Integration
  • Trade, Investment and Finance

Jeske van Seters

Head of Programme Private Sector Engagement | Economic and Agricultural Transformation Programme

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation
  • Management Team
  • Private Sector Engagement

Jan Vanheukelom

Senior Advisor Political Economy and Governance

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation
  • European External Affairs
  • Learning and Quality Support
  • Sustainable Food Systems
  • Theme Conveners

Pauline Veron

Junior Policy Officer European External Affairs Programme and Migration Programme

    Teams:
  • European External Affairs
  • Migration

Ewald Wermuth

Senior Fellow

    Teams:
  • Sustainable Food Systems

Sean Woolfrey

Policy Officer Economic and Agricultural Transformation Programme

    Teams:
  • Economic and Agricultural Transformation
  • Regional Integration
  • Sustainable Food Systems
  • Trade, Investment and Finance